Česká asociace zdravého opalování
váš zdroj zodpovědného opalování

ESA

Gwyneth si užívá slunce!

29.10.2012  |  Česká asociace zdravého opalování

Gwyneth doporučuje strávit více času na slunci!

Gwyneth Paltrow si od doby co jí lékaři doagnostikovali problém s kostmi a doporučili jí trávit více času na slunci užívá nového životního stylu. Třiceti sedmi letá herečka riskovala své zdraví tím, že se úplně vyhýbala slunci a držela spoustu makrobiotických diet.

Slečna Paltrow, která obdržela Oskara za nejlepší herecký výkon ve filmu Shakespeare in Love, si způsobila několik holenních plošinových fraktur a její ultrazvuk kostí ukázal ubývání kostní tkáně / osteopenia.

"Tento fakt vedl lékaře v New Yorku, aby otestovali mojí hladinu vitamínu D," oznámila slečna Paltrow ve svém dopise pro GOOP. "Tyto testy se ukázaly těmi nejnižšími, co kdy lékaři diagnostikovali a to není velmi dobrá zpráva. Šla jsem na stanovení intenzity hladiny vitamínu D a bylo mi řečeno, abych trávila více času na slunci."

Osteopenia, řídnutí kostí, vede k osteoporóze, kolapsu páteře a nakonec k úplnému hrbatění. Toto způsobuje nedostatek vitamínu D. Stejný případ, který má Gwyneth Paltrow byl zaznamenán u vedení námořní posily v USA a jako preventivní opatření může být velký přísun vitamínu D.

Slečna Paltrow řekla, že tato rada byla pro ní velmi překvapivá, protože byla vždy upozorňována na to, aby se před sluncem schovávala. "Byla jsem k sobě i dětem vždy velmi opatrná, rady ostatních zněly, zůstat stranou od nebezpečných paprsků.

Nedostatek slunečního záření a vitamínu D jsou známé rizikové faktory onemocnění rakoviny, srdečních onemocnění, cukrovky, sklerózy, oslabení imunitního systému a artritidy. Vitamín D je také důležitý pro správnou aktivitu svalů. EU právě povolila uveřejňování zpráv o pozitivních účincích vitamínu D na svalstvo a imunitní systém. Mnoho těch nejlepších UK atletů pravidelně užívají doplňky vitamínu D.

"Mnoho lidí se vystavovalo velkému riziku vyhýbáním se slunci a opakovaným používání ochranných krému, které úplně blokovaly sluneční paprsky," říká Oliver Gillie, spisovatel o zdravý a ředitel Zdravotního Výzkumného Fóra / Health Research Forum /. Nedostatek vitamínu D u lidí znamená pro UK velké výdaje, které se vyšplhaly až na 27 miliard liber. V porovnání s výdaji za onemocnění z kouření, což je v dnešní době 6 miliard liber, se to nedá srovnat.

"Lidé, kteří pracují venku mají menší výskyt rakoviny kůže, než lidé, kteří pracují v kancelářích. Pro nejzdravější pohyb na slunci je nutné být oblečen co nejméně, jak to půjde, ale vyvarovat se spálení kůže," říká Oliver Gillie.

Slečna Paltrow několikrát podstoupila dlouhodobé makrobiobiotické diety. Tyto diety jsou bezmasé a bezvaječné. V mase a vejcích je obsažena velká dávka vitamínu D, ale je to tak akorát na prevenci deficitu vitamínu D. Mléko v USA je obohaceno o vitamín D a některé jiné vitamíny. Mléko v UK není obohaceno o žádné vitamíny. Pomocí diet není možné dostat více než 10 procent optimální hladiny vitamínu D.

Opakované používání opalovacího krému blokuje UVB záření, které tak nedosáhne ke kůži, kde nemůže vytvářet vitamín D. Ať jakkoli většina krému není schopná blokovat UVA, což je ta část UV spektra, která může způsobit onemocnění rakoviny kůže nebo melanom. "Pokud se začínáte v letním období pohybovat na slunci, měli byste na pár minut nechat kůži bez ochrany pro vytvoření vitamínu D. Teprve pak si oblékněte oblečení, pokrývku hlavy a nebo se schovejte do stínu," říká Oliver Gillie.

Oliver Gillie BSc PhD FRSA
Health Research Forum.

 
 
© 2021 Česká asociace zdravého opalování,
All rights reserved

Design & SEO: Neofema s.r.o.
Redakční systém: KOMPLETWEB.cz