Česká asociace zdravého opalování
váš zdroj zodpovědného opalování

ESA

Může expozice UV záření zmenšit riziko vzniku melanomu?

13.08.2014  |  Administrátor

Německá studie potvrdila, že mírné vystavení UV záření může mít pozitivní účinek na riziko vzniku rakoviny kůže.

 

Vědecké studie opakovaně dokazují, že pravidelná mírná expozice UV záření přispívá k ochraně před různými druhy rakoviny, ale i celou řadou jiných onemocnění, například roztroušenou sklerózou.

 

V Evropě neustále stoupá výskyt melanomu a bazocelulárního karcinomu (BCC). Proto tým německých vědců v čele s P. Kaskelem z Dermatologického oddělení při Ulmské univerzitě zkoumal účinky expozice UV záření a riziko vzniku melanomu a BCC. Jejich studie byla nyní zveřejněna ve vědeckém časopise Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology (Časopis Evropské dermatologické a venerologické akademie).

 

Vědci v rámci studie zjistili, že rizikovými faktory rakoviny kůže spojenými s UV zářením jsou občasné vystavování slunečnímu záření a opakované spálení kůže sluncem. Na druhou stranu častá expozice slunečnímu záření podle nich může mít ochranný efekt a výsledky jejich studie dokládají, že v důsledku přiměřeného navštěvování solárií se také může zmenšit riziko vzniku melanomu.

 

„Německá studie znovu potvrzuje, že časté přiměřené používání solária může mít pozitivní efekt na naše zdraví. Riziko spálení pokožky a nadměrného vystavování slunečnímu záření je všem dobře známo, nicméně to, že je mírná expozice UV záření prospěšná, se v médiích často opomíjí,“ vysvětluje Ad Brand, mluvčí Sunlight Research Forum (SRF).

 

Sunlight Research Forum (SRF) je nezisková organizace se sídlem v Nizozemsku. Jejím cílem je zprostředkovat široké veřejnosti nejnovější lékařské a vědecké poznatky o dopadech mírného vystavení lidského těla ultrafialovému záření.

 

 

Kontakt pro média:

Ad Brand

Sunlight Research Forum (SRF)

Tel.: +31 (0) 651 358 180

info@sunlightresearchforum.eu / www.sunlightresearchforum.eu

 

 

Zdroj:

P. Kaskel, U. Lange, S. Sander, M.A. Huber, J. Utikal, U. Leiter, G. Krähn, M. Meurer, M. Kron: Ultraviolet exposure and risk of melanoma and basal cell carcinoma in Ulm and Dresden, Germany. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology (JEADV) DOI: 10.1111/jdv.12488.

 

 

 

 
 
© 2022 Česká asociace zdravého opalování,
All rights reserved

Design & SEO: Neofema s.r.o.
Redakční systém: KOMPLETWEB.cz