Česká asociace zdravého opalování
váš zdroj zodpovědného opalování

ESA

Lze uspořit 177 miliard Euro v celé Evropě s Vitaminem D

21.07.2012  |  Česká asociace zdravého opalování

Veldhoven, 2 Dubna 2009 - Dostatečné zásobování populace Vitaminem D by snížilo zdravotní náklady v sedmnácti evropských zemí o neuvěřitelných 187 miliard euro a to pouze při nákladech 10 miliard Euro. Toto odpovídá úspoře 17,7% ze zdravotních rozpočtů těchto zemí. Tento výsledek vychází ze studií amerických, norských, rakouských a německých vědců, kteří si vybudovali mezinárodní reputaci ve výzkumu Vitaminu D. Podle této studie nejvíc zdravotně pozitivní efekty dostatečné zásoby Vitaminu D by primárně nastal u rozšířených onemocnění jako jsou rakovina, kardiovaskulární choroby, cukrovka, osteoporóza a kapénkově přenosné záněty v dentální oblasti.

„Naše zjištěné výsledky by měly být viděny jako varování zdravotním autoritám a politikům, aby se seznámili s pozitivními zdravotními účinky Vitamínu D“, zdůrazňuje William B. Grant, pod jehož dohledem byla tato studie sestavena. Adekvátní zásoba Vitamínu D, pokračuje Grant, je nízko nákladový způsob jak předejít onemocněním a situacím, ve kterých se budou lidé muset přizpůsobovat a měnit životní styl a stravovací návyky.

Podle této výzkumné skupiny jsou kalkulace založeny výlučně na nejnovějších vědeckých poznatcích o účincích „slunečního Vitaminu“ z posledních let. Je široce akceptováno lékařskou a vědeckou komunitou, že člověk je stvořen takovým způsobem, že by měl přijímat minimálně 80% Vitaminu D, který potřebuje pro svůj optimální zdravotní stav přes kůži a to ze slunce nebo solária. K tomu abychom získali stejné množství Vitaminu D pouze ze stravy, museli bychom jíst makrely nebo lososy dvakrát denně, dle profesora Heike Bischoff- Ferrari z Univerzity v Curychu. Prvopočáteční otázka této studie byla: Jaké přímé a jaké nepřímé účinky na zdraví by mělo zvýšení průměrné úrovně Vitaminu D v krvi evropského občana na optimální úroveň 40 ng/ml (nanogramů na mililitr), co by to stálo a jaké úspory by to přineslo pro zdravotní systémy těchto zemí? Studie založena na datech z celkem sedmnácti severských, západních a jižních evropských států, včetně Dánska, Finska, Velké Británie, Rakouska, Francie, Německa a Itálie.

SRF je nezisková organizace s sídlem v Nizozemí. Je jejím cílem vytvářet nové lékařské a vědecké poznatky o účincích mírné UV radiace dostupné pro běžnou populaci.

Poznámka:

Studie Grant, William B. a kolektiv: Odhadovaný přínos zvýšení Vitaminu D pro snížení ekonomického zatížení způsobeného nemocemi v západní Evropě je dostupný ke stažený na webu SRF: www.sunlightresearchforum.eu

 
 
© 2022 Česká asociace zdravého opalování,
All rights reserved

Design & SEO: Neofema s.r.o.
Redakční systém: KOMPLETWEB.cz