Česká asociace zdravého opalování
váš zdroj zodpovědného opalování

ESA

Moderní solária pomáhají bojovat proti nedostatku vitaminu D

04.03.2013  |  Administrátor

Česká Asociace Zdravého opalování

Moderní solária pomáhají bojovat proti nedostatku vitaminu D

 

Praha (Česká republika) 30. ledna (ČAZO) - Vitamín D je nezbytný pro lidské zdraví. Je nejen odpovědný za regulaci vstřebávání vápníku a zlepšování hustoty tkáně, ale tento klíčový vitamin má také pozitivní vliv na mnoho jiných chorob včetně rakoviny tlustého střeva, prsu, různých jiných typů rakoviny, respiračních chorob a diabetu typu 1. Nicméně pouze malé množství vitaminu D potřebného pro lidské zdraví je možné získat z naší stravy. 80 až 90% vitaminu D získává tělo z UVB záření přes kůži.

Dr. Frank R. de Gruuijl a Dr. Stan Pavel z Leiden University v Holandsku provedli studii srovnávající účinky nízké úrovně UV záření a peroálně podávaného vitamínu D ve vitaminových doplňcích na účastníky studie, u kterých se zjištovala úroveň vitaminu D a pravděpodobnost jejich nastydnutí. Pro účely této studie byly vytvořeny tři skupiny. První skupina používala solárium třikrát týdně (v souladu s bezpečnostními pokyny EU). Druhá skupina užívala denně doplňky s 1000 IU/d vitaminu D. Třetí (kontrolní) skupina nepoužívala ani jedno.

Na konci tohoto pokusu hladina vitaminu D v třetí kontrolní skupině klesla. Hladina vitaminu D v druhé skupině, která užívala vitaminové doplňky, se výrazně zvýšila, ovšem nejvyšší hladina vitaminu D byla pozorována v první skupině, která využívala solária.

"Studie ukazuje, že požívání moderních solárií, která odpovídají normám EU, může významně zvýšit hladiny vitaminu D. Na severní polokouli je období mezi zářím a březnem nedostatečné množství slunečního záření pro to, aby byla zajištěna dostatečná syntéza vitaminu D přes kůži. Z tohoto důvodu pravidelné mírné UV expozice v moderníxch soláriích mohou pomoci, aby se zabránilo nedostatku vitaminu D v zimních měsících", vysvětluje Michal Kárych z České Asociace Zdravého Opalování (ČAZO).

Česká Asociace Zdravého Opalování (ČAZO) - je zastřešující česká organizace příznivců rozumného využívaní UV záření, provozovatelů, distributorů a výrobců solárií.

 

Kontakt pro média:

 Michal Kárych

předseda

Česká Asociace Zdravého Opalování

Stratovská 132

190 15 Praha 9

Tel.: +420 777 913 863

E-mail: info@cazo.cz

Web: www.cazo.cz

 

Korespondeční adresa:

Česká asociace zdravého opalování, Bratranců Veverkových 396, 530 02 Pardubice

 
 
© 2022 Česká asociace zdravého opalování,
All rights reserved

Design & SEO: Neofema s.r.o.
Redakční systém: KOMPLETWEB.cz