Česká asociace zdravého opalování
váš zdroj zodpovědného opalování

ESA

Vědci překvapeni zařazením UV záření a solárií do rizikové kancerogenní skupiny číslo 1

11.07.2012  |  Česká asociace zdravého opalování

Výsledky studií, na základě kterých Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) založila svá rozhodnutí, čelí ostré kritice ze strany expertů

Veldhoven 30. července 2009 SRF - Vědci a experti reagují s překvapením na rozhodnutí IARC zařadit UV záření a solária do rizikové kancerogenní skupiny číslo 1. Základem pro toto rozhodnutí je zpráva IARC, která se zaměřuje na roli Vitamínu D a UVB záření v prevenci rakoviny kůže. Právě tato studie IARC je silně vědci zpochybňována. Zejména kritizují chybné vyhodnocení souboru dat, které byly základem pro vytvoření zprávy.

William B. Grant a Michael F. Holick dva z nejrenomovanějších světových expertů v oblasti výzkumu Vitaminu D vznesli značnou kritiku na tuto zprávu IARC. Ve svých článcích, které byly zveřejněny v odborném časopise „Dermato- Endokrinology“, Grant a Holick vytýkají nevyvážené složení IARC pracovní skupiny, která je zodpovědná za zprávu a za chybné vyhodnocení výchozí databáze pro vytvoření IARC zprávy. „Tato kritika je celá o to více vážná, protože nálezy IARC jsou často používány jako základ pro rozhodování v oblasti lékařské politiky jako je tomu nyní se zařazením UV záření a solárií do kancerogenní rizikové kategorie číslo 1.“ komentuje výroky obou vědců AD Brand, mluvčí SRF.

Ve svých publikacích v  „Dermato-Endocrinology“, Grant a Holick uvádí, že IARC skupina byla sestavena v poměru 4:1 v neprospěch expertů na Vitamin D. Ve svém příspěvku William B. Grant detailně komentuje dle jeho názoru špatné závěry, které lze nalézt ve zprávě IARC. Michael F. Holick podporuje Grantovi výroky jako „dobře promyšlené a kritické hodnocení zprávy IARC, které poukazuje na mnoho nedostatků ve vyhodnocení dat, na kterých jsou postaveny doporučení pracovní skupiny IARC“.

IARC zpráva by měla předložit komplexní zhodnocení důkazů pro přínos Vitamín D pro snížení rizika rakoviny a seznam 1368 referencí. Grant na druhé straně ve své publikacích tvrdí, že pouze dva z celkem sedmi závěrů učiněných ve zprávě IARC skutečně souhlasí s údaji uvedenými v referencích. „S ohledem na přínos Vitamínu D a vápníku v prevenci  rakoviny jsou závěry zprávy ještě slabší než ve skutečnosti naznačují výchozí vědecké poznatky“, poznamenává Grant.

SRF je nezisková organizace s sídlem v Nizozemí. Je jejím cílem vytvářet nové lékařské a vědecké poznatky o účincích mírné UV radiace dostupné pro běžnou populaci.

Upozornění:

Grantovy a Holickovy články a rovněž zpráva IARC „Vitamin D a rakoviny“ si můžete stáhnout z webové stránky SRF: www.sunlightresearchforum.eu

 
 
© 2022 Česká asociace zdravého opalování,
All rights reserved

Design & SEO: Neofema s.r.o.
Redakční systém: KOMPLETWEB.cz