Česká asociace zdravého opalování
váš zdroj zodpovědného opalování

ESA

Vědci: všeobecně rozšířené obavy z UV záření zřejmě nejsou na místě

20.11.2012  |  Česká asociace zdravého opalování

Více slunečního světla – menší pravděpodobnost rakoviny

Veldhoven, 5. 10. 2012 (SRF) – Rozsáhlé důkazy potvrzují, že ultrafialové záření B (UVB) ze slunce a vitamin D zmenšují riziko vzniku mnoha typů rakoviny a úmrtí v jejím důsledku. Proto se vědci ze skandinávských zemí domnívají, že všeobecně rozšířené obavy z chronického vystavování slunečnímu UV záření možná nejsou na místě.

Významná korelace – Výzkumníci zjistili, že u mužů index UVB výrazně inverzně koreluje se 14 typy „vnitřních“ nádorů: močového měchýře, prsu, tlustého střeva, žlučníku, ledvin, hrtanu, jater, plic, ústní dutiny, slinivky břišní, hltanu, prostaty, konečníku a tenkého střeva. U žen index UVB inverzně koreluje s rakovinou močového měchýře, prsu a tlustého střeva.

Údaje od téměř 3 milionů lidí – Vědci pracovali s údaji o standardizovaném poměru incidence rakoviny (SIR) dle pohlaví a 54 kategorií profesí u 1,4 milionů případů rakoviny u mužů a 1,36 milionů žen v období 1961–2005 v pěti skandinávských zemích. Na základě všech těchto dat se provedla ekologická studie o úloze slunečního UVB záření v rámci rizika mnoha typů karcinomu ve vysokých zeměpisných šířkách (kde je v létě celkově vysoká hodnota UVB záření ze slunce). Výsledky této studie, vedené týmem skandinávských výzkumníků, celkově odpovídají závěrům jiných studií.

„Je známo, že sluneční záření je přirozeným zdrojem vitaminu D v lidském těle. Přibližně 90 % tohoto účinného vitaminu vzniká v těle po vystavení slunečnímu záření, zbývajících 10 % získáváme ze stravy. Vzhledem k našemu modernímu životnímu stylu a mnohem menšímu pobytu na slunci jej však lidé žijící v západním světě mají alarmující nedostatek a důsledkem toho je pak větší riziko onemocnění. Proto se vědci domnívají, že všeobecně rozšířené obavy z chronického vystavování slunečnímu UV záření nemusí být na místě,“ vysvětluje Ad Brand ze Sunlight Research Forum (SRF).

Sunlight Research Forum (SRF) je nezisková organizace se sídlem v Nizozemsku. Jejím cílem je zprostředkovat široké veřejnosti nejnovější lékařské a vědecké poznatky o dopadech mírného vystavení lidského těla ultrafialovému záření.

Kontakt pro média:
Ad Brand
Sunlight Research Forum (SRF)
Tel.: +31 (0) 651 358 180
info@sunlightresearchforum.eu / www.sunlightresearchforum.eu

Zdroj: Acta Oncol 2009; 48: 646–790.

 
 
© 2022 Česká asociace zdravého opalování,
All rights reserved

Design & SEO: Neofema s.r.o.
Redakční systém: KOMPLETWEB.cz