Česká asociace zdravého opalování
váš zdroj zodpovědného opalování

ESA

Vitamin D není nejlepším řešením – nejlepší je slunce!

02.10.2013  |  Administrátor

Studie prokázala, že u pacientů trpících roztroušenou sklerózou je při boji proti únavě a depresi slunění mnohem účinnější než vitamín D.

Příliš málo slunečního záření může stejně jako nedostatek vitamínu D zvýšit riziko vzniku roztroušené sklerózy. Mezi časté symptomy tohoto onemocnění patří deprese, stavy úzkosti, únava a poruchy vnímání. Tyto symptomy však není možné léčit pomocí vitamínu D v tabletách. Australská studie prokázala, že pozitivní účinky má trávení času na slunci, nikoli užívání vitamínu D. Vysoká hladina vitamínu D v krvi je prostě jen indikátorem toho, že člověk tráví dost času na slunci.

Studie se účastnilo 198 pacientů trpících roztroušenou sklerózou. Vědci sledovali účastníky průměrně po dobu 2,3 let. Každých šest měsíců měřili účastníkům hladinu vitamínu D a zkoumali míru jejich příznaků deprese, stavů úzkosti a únavy. Účastníci rovněž hlásili, kolik času strávili v uplynulém období sluněním. Ukázalo se, že účastníci, kteří trávili na slunci více času, pociťovali slabší únavu a depresi. Naopak se nepodařilo prokázat, že by hladina vitamínu D měla na tyto symptomy nějaký vliv.

„Trávení času na slunci má relaxační a povzbuzující účinky. V tomto případě výsledek nesouvisí s hladinou vitamínu D, která je v mnoha jiných studiích příčinou pozitivního vývoje. Mírné vystavení slunečnímu záření může mít samo o sobě pozitivní vliv na zdraví, jak prokázala tato studie,“ vysvětluje Ad Brand, mluvčí společnosti Sunlight Research Forum (SRF).

Sunlight Research Forum (SRF) je nezisková organizace se sídlem v Nizozemsku. Jejím cílem je zprostředkovat široké veřejnosti nejnovější lékařské a vědecké poznatky o dopadech mírného vystavení lidského těla ultrafialovému záření.

Kontakt pro média:

Ad Brand

Sunlight Research Forum (SRF)

Tel.: +31 (0) 651 358 180

info@sunlightresearchforum.eu / www.sunlightresearchforum.eu

Zdroj:

1) Higher levels of reported sun exposure, and not vitamin D status, are associated with less depressive symptoms and fatigue in multiple sclerosis

S. Knippenberg, J. Damoiseaux, Y. Bol, R. Hupperts, B. V. Taylor, A.-L. Ponsonby, T. Dwyer, S. Simpson, I. A. F. van der Mei

Článek byl poprvé publikován online: 13. 6. 2013 DOI: 10.1111/ane.12155

© 2013 John Wiley & Sons A/S. Vydalo nakladatelství John Wiley & Sons Ltd

 

 
 
© 2022 Česká asociace zdravého opalování,
All rights reserved

Design & SEO: Neofema s.r.o.
Redakční systém: KOMPLETWEB.cz