Česká asociace zdravého opalování
váš zdroj zodpovědného opalování

ESA

Lékaři tvrdí, vitamín D je nutný doporučovat

23.10.2012  |  Česká asociace zdravého opalování

Zvýšené povědomí o možných kožních problémech způsobených vystavování se slunci vedlo k poklesu rakoviny kůže. Rostoucí počet lékařů ale tvrdí, že vyhýbání se slunci vede u mnohých pacientů k rozvoji nedostatku vitamínu D.

Vitamín D je přirozeně produkován v těle a to za předpokladu vystavování se slunečnímu záření. Obsáhlé studie prokázaly široké spektrum příznivých účinků na zdraví, včetně snižování rizika onemocnění srdce a některých druhů rakoviny, stejně tak pro lepší kontrolu astmatu.

Lékaři ale říkají, že současné vládní doporučení vyšla před těmito výzkumy a neberou v úvahu všechny výhody zachování důležité odpovídající úrovně vitamínu D.

Dr. Michael Holick z Boston University Medical Center řekl: “San Francisco Chronicle potvrzuje, že současné doporučení je mezi 200 až 600 mezinárodními jednotkami vitamínu D na každý den, by mělo být až 10 krát vyšší“.

Americká lékařská asociace uvedla studii, která ukazuje, že až 77 procent populace může mít nízkou hladinu vitamínu D.

Rotačka/cazo-HP-promitacka-cut v01-10

Mohly by vysoké dávky vitamínu D zlepšit zdraví matky i dítěte v těhotenství?

Podle článku v CTV poměrně nedávná studie naznačila fakt, že vysoká dávka vitamínu D může snížit riziko předčasného porodu a infekce v průběhu těhotenství. Výzkumníci v této studii navrhují 10- ti násobek doporučené úrovně vitamínu D v prenatálních vitamínových doplňcích. V této studii výzkumní pracovníci přijali 494 žen v časném druhém trimestru a rozdělili je do tří skupin. Jedna skupina obdržela 400 IUS vitamínu D denně / doporučená dávka/, další skupina obdržela 2000 IUS, a další skupina 4000 IUS. Na závěr této studie vědci zjistili, že riziko infekce a předčasného porodu bylo mnohem nižší u skupiny žen, které dostaly 4000 IUS vitamínu D v porovnání s těmi, co dostaly 400 IUS. Navíc riziko gestačního diabetu / neléčitelný diabetes v těhotenství /a dalších komplikací v těhotenství bylo poloviční od žen, které užívaly běžnou doporučenou dávku.

Žádné nežádoucí účinky nebyly zaznamenány s vysokým dávkováním vitamínu D. Výsledky jsou docela zajímavé. Není asi dobré běžet teď hned do lékárny a začít užívat vysoké dávky vitamínu D a to pouze na základě této studie. Poraďte se ale se svým lékařem, pokud si myslíte, že byste mohly v průběhu těhotenství potřebovat větší dávku vitamínu D. Váš lékař může vyzkoušet své limity a pomůže vám bezpečně doplnit dávky vitamínu D.

Víc vitamínu D prý pomáhá uchovat si duševní svěžest

Zvýšený příjem vitamínu D může člověku pomoci uchovat si ve vyšším věku duševní svěžest. Uvádí se to ve studii lékařů z Univerzity v Manchesteru, o které informovala agentura Reuters.

Vitamín D se vytváří v kůži působením slunečních paprsků. Je také obsažen v některých potravinách, například v rybím tuku, mléku a játrech. Je významný pro zachování pevných kostí a nedávné studie také naznačily, že může chránit před rakovinou, cévními onemocněními a tuberkulózou.

David Lee a jeho kolegové z Manchesteru porovnávali poznávací schopnosti více než 3000 evropských mužů ve věku 40 až 79 let a zjistili, že ti s nízkou úrovní vitamínu D dosáhli při testu zaměřeném na duševní čilost slabších výsledků.

Vzhledem k rozsahu studie a k tomu, že bere v úvahu množství faktorů schopných ovlivnit mentální kapacity starších lidí, jde o jeden z dosud nejsilnějších důkazů spojitosti mezi úrovní vitamínu D a duševní svěžestí, řekl Lee.

Jakým způsobem vitamín D duševní svěžest ovlivňuje, badatelé přesně nevědí. Za jednu z možností označili roli tohoto vitamínu při zvyšování určité hormonální aktivity nebo při ochraně neuronů v mozku.

Ad Brand
Sunlight Research Forum (SRF)
Tel.: +31 (0)651 358 180
www.sunlightresearchforum.eu
info@sunlightresearchforum.eu

 
 
© 2022 Česká asociace zdravého opalování,
All rights reserved

Design & SEO: Neofema s.r.o.
Redakční systém: KOMPLETWEB.cz